Chłodnictwo i klimatyzacja

6023_small.jpg

Odporność miedzi na temperaturę nie jest  ograniczona do wysokich temperatur. Miedź ma także doskonałe własności w niskich temperaturach. W trakcie spadku temperatury wytrzymałość i ciągliwość miedzi wzrasta. Pozostaje to w jaskrawym kontraście z innymi materiałami, które w niskich temperaturach mogą się kruszyć.

Dlatego przez dekady miedź jest standardowym materiałem stosowanym w chłodnictwie i klimatyzacji.

Do wykonywania tych instalacji stosuje się rury miedziane wykonane zgodnie z normą PN-EN 12735-1. Rury te, podobnie jak powszechnie stosowane rury instalacyjne (zgodnie z PN-EN 1057), wykonane są z miedzi Cu-DHP odtlenionej fosforem, zawierającej Cu + Ag > 99,90% i 0,015% < P < 0,040. Według normy PN-EN 12735-1 rura do chłodnictwa i klimatyzacji może być wykonywana  w wymiarowaniu calowym lub metrycznym, dostępna w stanie twardym lub miękkim, w izolacji termicznej lub bez niej:

  • rury miękkie metryczne są dostępne w wymiarach od 4 x 1 mm do 22x1 mm, zaś w stanie twardym od 6 x 1 do 108 x 2,5 mm,
  • rury miękkie calowe produkowane są od wymiaru 3/16” do 7/8”, zaś w stanie twardym od 3/8” do 4 i 1/8”,
  • rury twarde można kupić w odcinkach 5-metrowych, zaś w stanie miękkim w kręgach o długości 15,25 metra, 30,5 metra, 25 lub 50 metrów.

Norma określa także stan i czystość  powierzchni wewnętrznej tego typu rur, która ma parametry zdecydowanie wyższe od rury instalacyjnej. Zaślepione końce rur zabezpieczają je przed ewentualnym zabrudzeniem podczas transportu, składowania czy na budowie. Rury takie mogą współpracować z czynnikami chłodniczymi nowej generacji (typ R407C i R410A).

Zgodnie z normą rura chłodnicza na powierzchni zewnętrznej posiada trwałe oznaczenie. Przykładowe oznaczenie rury metrycznej i calowej przedstawiają poniższe rysunki.

 

rura_chlodnicza_metryczna.jpg

Share >