Zalety miedzi wykorzystywane w ogrzewaniu powierzchniowym

Miedź jest materiałem, którego wybrane własności wykorzystywane są w niskotemperaturowym ogrzewaniu podłogowym.

Należą do nich:   

Doskonała przewodność cieplna

Miedź ma doskonałe przewodnictwo cieplne, które jest kilkakrotnie większe od współczynnika przewodnictwa cieplnego tworzyw sztucznych używanych w instalacjach ogrzewania podłogowego. Powoduje to, że grubość ścianek rury miedzianej jest zdecydowanie mniejsza niż grubość ścianki rury wykonanej z tworzywa sztucznego. Oferuje spójny i regularny rozkład temperatury. Ciepło jest przyjemne i jednorodne, bez chłodnych stref. Doskonałe przewodnictwo cieplne miedzi gwarantuje wysoką wydajność energetyczną instalacji, łącząc jakość z komfortem użytkowania. Miedziane ogrzewanie podłogowe zużywa mniej energii niż zwykłe grzejniki i znacznie ogranicza straty ciepła. Instalacja wydziela jednorodne ciepło, przy niższej temperaturze wody.  Zużycie energii jest mniejsze, a ilość ciepła się nie zmienia.

Własności plastyczne i możliwość łatwego prefabrykowania

Rura miedziana to z jednej strony doskonała rura rdzeniowa, z drugiej zaś materiał, który daje się świetnie układać. Dzięki specjalnym procesom produkcyjnym rury w postaci zwiniętego kręgu, odznaczają się wyjątkową plastycznością, można je bez wysiłku i zbędnego nakładu sił odwijać i układać oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze. Można giąć ją ręcznie pod dowolnym kątem i czynność ta nie wymaga specjalnych narzędzi.

Długowieczność

Miedź wyróżnia się niebywałą wytrzymałością mechaniczną i długowiecznością, co gwarantuje trwałość instalacji. Ten niezawodny surowiec od lat używany jest w budownictwie. Ma rozmaite przeznaczenia i jest ceniony przez profesjonalistów. Zastosowanie miedzi nie wiąże się z żadnym ryzykiem. To pewny materiał na długie lata.

Antybakteryjność i antydyfuzja

Miedź to materiał antybakteryjny i gazoszczelny. Dzięki tym właściwościom rozwój organizmów żywych w wodzie, użytej do ogrzewania, jest ograniczony.  Miedź jest również odporna na zaszlamianie, co znacznie redukuje koszty utrzymania instalacji. Odchodzi regularne płukanie, użycie inhibitora korozji, dodatkowej bariery przeciw utlenianiu, oraz uzdatnianie wody. Instalacja miedziana ogrzewania podłogowego nie wymaga żadnych szczególnych metod konserwacji.

Opłacalność

Doskonałe przewodnictwo termiczne wpływa na niski koszt użytkowania instalacji grzewczej. Temperatura zasilania wody grzewczej jest od dwóch do trzech stopni niższa w stosunku do innych systemów, przy zachowaniu takiej samej wydajności. Rachunki za ogrzewanie są niższe o blisko 15% ! Koszt użytkowania i konserwacji miedzianego systemu ogrzewania podłogowego jest o blisko 30% niższy niż w przypadku instalacji z tworzyw sztucznych. Dzięki naturalnym zaletom miedzi ogrzewanie podłogowe jest rentowne już od pierwszego dnia eksploatacji.

Ograniczenie zużycia energii

Budownictwo to sektor zużywający najwięcej energii. W trosce o zapewnienie nam dobrej jakości życia, musi podjąć nie lada wyzwanie: podnieść wydajność termiczną budynków i ograniczyć zużycie energii na rzecz lepszej jakości ogrzewania. Dzięki naturalnym właściwościom miedzi ogrzewanie podłogowe idealnie spełnia te warunki.

Utylizacja

Miedź poddaje się utylizacji w stu procentach, nie tracąc swych pierwotnych właściwości.  Właśnie dlatego znalazła zastosowanie m.in. w budynkach przyjaznych dla środowiska.

Share >