System rur i łączników ze stopu miedzi do wysokociśnieniowych zastosowań

W chłodnictwie, a w szczególności w systemach chłodniczych supermarketów, coraz częściej wdrażane są proekologiczne koncepcje urządzeń. Stosowany w tym przypadku nowoczesny, przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy, jakim jest CO2, wymaga wysokich ciśnień roboczych.

Dla tych zastosowań dostępny jest nowy system rurowy ze stopu miedzi. Rury i kształtki wykonane są ze stopu miedzi CuFe2P o wysokiej wytrzymałości, który z powodzeniem jest stosowany od lat w elektrotechnice i przemyśle samochodowym do przewodów hamulcowych, w których w trakcie hamowania panują wysokie ciśnienia. Stosowanie tego stopu pozwala  na wykonanie ekonomicznej instalacji systemów chłodniczych o ciśnieniu roboczym do 120 barów, rurami o grubości ścianki i średnicy zewnętrznej mniejszej niż w powszechnie stosowanych instalacjach stalowych.

System ten może być również zastosowany do innych czynników chłodniczych po konsultacji z producentem systemu.  Stop ma dobre właściwości przetwórcze podobne do tych, jakie posiada miedź.  Do łączenia instalacji  spawanie zastąpiono lutowaniem!  Rury mogą być lutowane na twardo przy wykorzystaniu kształtek z tego samego materiału, które również dostępne są na rynku.

Rury i kształtki są odpowiednio oznakowane, tak więc poszczególne części składowe systemu można za każdym razem precyzyjnie zidentyfikować. W oznaczeniu podaje się nazwę producenta, brend rury (np. K65) lub oznaczenie składu stopu ( CuFe2P), datę produkcji oraz  max. ciśnienie robocze ( 120 bar). Poza tym materiał jest nieco magnetyczny i z łatwością można go odróżnić od miedzi za pomocą magnesu neodymowego – przydatna, praktyczna zaleta.

Główną zaletą systemu  jest jego wytrzymałość mechaniczna. Z uwagi na wysoką wytrzymałość materiału możliwe jest wykonanie serii produktów  dla ciśnienia 120 barów o stosunkowo cienkich ściankach. Niewielki ciężar przewodów rurowych oznacza nie tylko znaczne oszczędności materiałowe, ale również łatwiejsze nimi manipulowanie, na przykład przy montowaniu rur na suficie.

Rura stopowa spełnia warunki normy EN 12735-1, jej stan utwardzenia wynosi R 300. Zakorkowane z dwóch stron 5 m odcinki w ilości 10 sztuk pakowane są w tekturowe pudełka zgodnie z wymogami normy.

Rury i łączniki systemu produkowane są w wymiarowaniu calowym.
Dostępne wymiary rury i łączników pokazano w tabeli

Średnica zewnętrzna w calach

Średnica zewnętrzna w mm

Grubość ścianki zewnętrznej w mm

3/8"

9,52

0,65

1/2”

12,70

0,85

5/8”

15,87

1,05

3/4”

19,05

1,3

7/8”

22,23

1,5

11/8”

28,57

1,9

13/8”

34,92

2,3

15/8”

41,27

2,7

 

Według instrukcji wykonawczych instalacji miedzianych zgodnie z EN 378 obowiązujących także dla chłodnictwa, do łączenia można używać wszystkich rodzajów lutów twardych z minimalną 2% zawartością srebra.

Share >