System łączników zaprasowywanych do instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jeden z producentów łączników do instalacji z miedzi wprowadził innowacyjny łącznik zaprasowywany, który stosowany jest w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych w Stanach Zjednoczonych i większości krajach europejskich.

Został on wykonany zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/68/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku urządzeń ciśnieniowych. Wg obowiązujących przepisów dla wyrobów budowlanych w Polsce dopuszczone są jedynie łączniki   do lutowania na twardo. Wyroby budowlane powinny posiadać aprobatę techniczną lub deklarację zgodności z normą. Nowy łącznik zaprasowywany wykonany w oparciu o dyrektywę ciśnieniową PED jest wyrobem ciśnieniowym i może być stosowany w zakresie takim jak łącznik do lutowania na twardo. Jest to wytrzymały system łączników do szybkiego i łatwego użycia w celu uzyskania bezpiecznego i trwałego połączenia.  W porównaniu do tradycyjnych technik istotnie zwiększa ekonomiczność dzięki znacznie mniejszej ilości czasu wymaganego do wykonania instalacji i lepszej elastyczności pracy. Może być stosowany z miedzianymi rurami twardymi i półtwardymi zgodnymi ze standardem PN-EN 12735-1, zarówno w instalacjach klimatyzacyjnych jak i systemach chłodniczych. Może być stosowany w połączeniu z następującymi czynnikami chłodniczymi: R-32, R-134a, R-404A, R-407C, R-407F, R-410A, R-507, R1234ze, R1234yf, R-290, R-450, R-513A, R-448A, R449A, R-407A, R-427A, R-438A, R-417A oraz R-422D, R-600A, R-718. System posiada 3-punktowy zacisk, sześciokątny po obu stronach karbu oraz dodatkowy zacisk na pierścieniu uszczelniającym. Pozwala to na uzyskanie trwałego połączenia. Uszczelnienie łącznika uzyskuje się przez sześciokątne zaciski po obu stronach karbu oraz dodatkowy zacisk na pierścieniu uszczelniającym, który pozwala uzyskać bezpieczne i trwałe połączenie. Kołnierz prowadzący ułatwia wprowadzenie rury w łącznik i ochrania pierścień uszczelniający przed uszkodzeniem lub przemieszczeniem. Łączniki do zastosowań w instalacjach klimatyzacyjnych i systemach chłodniczych są oznaczone różowym znacznikiem na korpusie. System jest prosty i łatwy w użyciu a jego instalacja przebiega szybko.  Do zaciskania stosuje się specjalne szczęki zaciskowe, które można zidentyfikować po różowej etykiecie z logiem systemu i rozmiarem.

Zalety systemu:

• Zawsze niezawodny, powtarzalny, trwały, odporny na uszkodzenia

• Krótszy czas potrzebny na instalację, niższy koszt wykonania.

• Bezpieczny – brak materiałów łatwopalnych, niebezpiecznych

lub szkodliwych oparów.

• Nie ma ryzyka powstania niezamierzonych uszkodzeń na skutek przegrzania miejsc łączenia.

• Posiada certyfikat UL i przeszedł szereg testów.

Instalacja nie stwarza zagrożenia pożarowego, gdyż do montażu nie wymaga użycia palnika.
Może ja wykonać jeden pracownik nie zakłócając przestrzeni i działalności innym w godzinach ich pracy. Przez zastosowanie połączenia mechanicznego wyeliminowano potrzebę przedmuchiwania układu azotem podczas procesu instalacji.

 

Share >