7 rzeczy do sprawdzenia przy zakupie AC – poradnik

Klimatyzatory należą do najgorętszych artykułów sprzedaży w segmencie urządzeń AGD.

Dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu, dzisiejsze klimatyzatory robią znacznie więcej niż tylko wyrzucają chłodne powietrze. Dziesiątki marek ma setki różnych wariantów w ofercie i podczas gdy klient ma dokonać wyboru, niezbędne jest zmierzenie niektórych parametrów przed wyzerowaniem urządzenia. Zachowaj tę listę kontrolną pod ręką, gdy następnym razem wyruszysz w poszukiwaniu nowego klimatyzatora.

1.Tonaż

Wymagania dotyczące chłodzenia przestrzeni decydują o tonażu efektywnego chłodzenia i wydajności długoterminowej. Z reguły, potrzebna będzie 1t klimatyzacji dla powierzchni 9-11m2, 1.5t dla wszystkiego między 14-17m2 i do 2t dla pomieszczeń o powierzchni 22 m2. Obciążenie cieplne w pomieszczeniu odgrywa również ważną rolę w wyborze odpowiedniego tonażu dla danego pomieszczenia. Na obciążenie cieplne ma wpływ liczba urządzeń elektrycznych w pomieszczeniu, wystawienie pomieszczenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez większą część dnia, średnie obłożenie pomieszczenia pod względem liczby osób oraz liczba drzwi i okien w pomieszczeniu .

2. Jednostka na oknie lub dzielony klimatyzator

Okna AC, jak sama nazwa wskazuje, mają urządzenie ze wszystkimi komponentami, łączącymi rury i przewody połączone w jedną skrzynkę, którą można zamontować na oknie pomieszczenia. Natomiast podzielony klimatyzator posiada dwie oddzielne jednostki. Podczas gdy jednostka wewnętrzna posiada wężownice chłodzące, dmuchawę i filtr powietrza, jednostka zewnętrzna mieści sprężarkę, wężownice (cewkę) skraplacza i przewody rurowe kapilarne.

Podczas gdy okno AC jest zwykle tańsze i łatwiejsze w montażu, jednostki dzielone są estetyczne, zapewniają więcej opcji chłodzenia, a także są bardziej wydajne i dużo cichsze.

3. Ocena gwiazdkowa

Poszukaj oceny gwiazdkowej oferowanej przez Biuro Efektywności Energetycznej (ang. Bureau of Energy Efficiency – BEE) na modelu, który zamierzasz kupić. Stale rosnące koszty energii elektrycznej mogą sprawić, że koszty eksploatacji urządzenia będą znacznie droższe w całym okresie eksploatacji AC. Zalecane jest wybranie prądu przemiennego o czterech lub pięciu gwiazdkach. Im wyższa jest gwiazda BEE, tym mniejsze będzie zużycie energii elektrycznej.

4. 100% przewaga miedzi

Wybór metalu zastosowanego w agregacie skraplacza, wężownicach parownika i rurach przyłączeniowych ma wpływ na długoterminowe funkcjonowanie i koszty eksploatacji urządzenia. Urządzenia w 100% miedziane zapewniają doskonałe chłodzenie, ponieważ miedź jest doskonałym przewodnikiem cieplnym, pomagając oszczędzać na kosztach energii.

Trwałość, jaką oferuje miedź, gwarantuje, że wszystkie elementy można łatwo czyścić strumieniem wody i optymalnie wykonywać tylko dwie usługi rocznie w porównaniu z czterema usługami wymaganymi przez inne urządzenia bez miedzi. Wiadomo również, że skraplacze miedzi mają prawie dwukrotnie dłuższą żywotność niż inne skraplacze stopowe / niemiedziane.

W ciągu pięcioletniego cyklu życia, 100% miedziane kondensatory AC są o 17% - 20% tańsze w eksploatacji niż inne kondensatory prądu przemiennego.

5. Przemienniki częstotliwości lub falowniki o stałej prędkości

Ważne jest, aby najpierw zrozumieć, jak działa falownik i prąd zmienny o stałej prędkości obrotowej. W przypadku stałej prędkości prądu przemiennego, silniki sprężarek pracują z pełną lub minimalną prędkością obrotową. Krótko mówiąc, sprężarka o stałej prędkości obrotowej pracuje z pełną prędkością, aż temperatura pokojowa spadnie nieco poniżej ustawionej temperatury prądu przemiennego, a następnie wyłącza się. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawioną temperaturę, sprężarka ponownie uruchomi się z pełną prędkością i cykl ten będzie kontynuowany. Z drugiej strony sprężarka falownika AC pracuje ze zmienną prędkością w zależności od zapotrzebowania na chłód w pomieszczeniu. Mówiąc prościej, gdy falownik AC zaczyna chłodzić pomieszczenie przy ustawionej temperaturze, zaczyna pracę z pełną prędkością. W zależności od chłodzenia pomieszczenia i jego obciążenia cieplnego, prędkość będzie nadal regulowana. Przemienniki częstotliwości zużywają mniej energii, ponieważ sprężarka pracuje z optymalną prędkością. Przy stałym AC, sprężarka pracuje na pełnym gazie (z całkowicie otwartą przepustnicą) aż do momentu wyłączenia. Ciągły proces włączania i wyłączania pęcherzyków powietrza pochłania dużo energii.

6. Instalacja i konserwacja

Szukaj opcji, które są wygodne w instalacji i łatwe w utrzymaniu. Im większa odległość pomiędzy urządzeniem wdmuchującym a skraplaczem, tym większe będą koszty instalacji.

Jeśli szukasz niewymagających konserwacji AC, zdecyduj się na urządzenia w 100% miedziane. Miedziane przemienniki są odporne na korozję, a zatem charakteryzują się bardzo niskim wskaźnikiem awaryjności pod względem wycieków gazu. Drugą zaletą miedzianych AC jest to, że są one łatwe do czyszczenia podczas regularnych czynności serwisowych. Prosty strumień wody na jednostce zewnętrznej może pozbyć się głównych zanieczyszczeń osadzonych na wężownicy skraplacza.

Zanieczyszczenia te, jeśli nie zostaną oczyszczone, zmniejszają wydajność chłodniczą kondensatorów. Z drugiej strony, wężownica skraplacza z niemiedzianych wymienników prądu przemiennego jest podatna na korozję, a co za tym idzie, ma o połowę krótszą żywotność w porównaniu z kondensatorami miedzianymi. Są one również trudne do czyszczenia ze względu na ich konstrukcję, w której występuje minimalna szczelina między żebrami. W związku z tym, zanieczyszczenia nie są w pełni oczyszczane, co prowadzi do awarii i uszkodzeń.

7. Marka i cena

Mnogość stron internetowych i blogów na różnych platformach cyfrowych pozwala nam teraz na zapoznanie się ze specyfikacją urządzenia, wydajnością, przeglądaniem przez użytkowników i opiniami na temat usług posprzedażnych wraz z opcją porównywania modeli. Dokonaj należytej staranności online, porównując różne dostępne modele i podejmij decyzję w oparciu o swoje wymagania i budżet.

Share >